Brisanje istorije Veb stranica

Dok pregledate Veb, Internet Explorer na lokalnom disku skladišti informacije o Veb lokacijama koje posećujete, kao i informacije koje Veb lokacije često zahtevaju od vas (na primer, ime i adresu). Internet Explorer skladišti sledeće tipove informacija:

Obično je korisno da na računaru imate uskladištene te informacije jer to može ubrzati pregledanje Veba i takođe vam omogućiti da ne morate uvek ispočetka da otkucavate iste informacije. Međutim, možda ćete želeti da izbrišete te informacije ako, na primer, koristite javni računar i ne želite da na njemu ostanu vaše lične informacije.

Da biste izbrisali celu istoriju pregledanja ili neki njen deo, izvršite sledeće radnje:

  1. Pokrenite program Internet Explorer da biste ga otvorili.
  2. Da biste izabrali stavku "Izbriši istoriju pregledanja" uradite samo jednu od sledeće tri opcije.
    1. Pritisnite prečicu: Ctrl+Shift+Del
    2. Otvorite menu / Alatke / Izbriši istoriju pregledanja...
    3. Otvorite menu / Alatke / Internet opcije, pa na kartici opšti podaci sa tasterom Tab dođite do Izbriši... dugmeta i pritisnite razmaknicu.
  3. Otvara se dijalog: Brisanje istorije pregledanja. U ovom dijalogu Potvrdite izbor u polju za potvrdu pored kategorija informacija koje želite da izbrišete.
    1. Polje za potvrdu: Očuvaj podatke o omiljenim Veb lokacijama. Zadrži podatke sa omiljenih Veb lokacija ako ne želite da izbrišete kolačiće i datoteke povezane sa Veb lokacijama koje se nalaze na listi omiljenih lokacija.
    2. Polje za potvrdu: Privremene Internet datoteke. To su kopije na vašem računaru Veb stranica, slika i medija koje su sačuvane za brži pregled.
    3. Polje za potvrdu: Kolačići. To su datoteke koje su na vašem računaru uskladištile Veb lokacije da bi se sačuvale željene postavke, na primer informacije o prijavljivanju.
    4. Polje za potvrdu: Istorija. To je lista Veb lokacija koje ste posetili.
    5. Polje za potvrdu: Podaci o obrascu. To su sačuvane informacije koje ste otkucali u obrasce.
    6. Polje za potvrdu: Lozinke. To su sačuvane lozinke na vašem računaru koje se automatski popunjavaju kada se prijavite na Veb lokaciju koju ste prethodno posetili.
    7. Polje za potvrdu: Podaci InPrivate filtriranja. To su sačuvani podaci koje InPrivate filtriranje koristi za otkrivanje mesta na kojima Veb lokacije možda automatski dele detalje o vašoj poseti.
  4. Pritisnite razmaknicu na dugme Izbriši, da bi se izbrisale označene kategorije. To može da potraje neko vreme ako imate mnogo datoteka i istorije.
  5. Napomene:
    1. Kada završite, treba da se zatvori Internet Explorer da bi se obrisali kolačiće iz trenutne sesije pregledanja koji se još uvek nalaze u memoriji. To je posebno važno kada se koristi javni računar.
    2. Brisanje istorije pregledanja ne briše listu omiljenih lokacija ili fidove na koje ste pretplaćeni.
    3. Možete koristiti funkciju "InPrivite pregledanje" programa Internet Explorer da biste izbegli zapisivanje istorije pri pregledanju Veba.
    4. Možete izbrisati sve postavke koje su se promenile od prvog instaliranja programa Internet Explorer, uključujući istoriju pregledanja. Za ovo treba koristiti opciju "Uspostavljanje početnih vrednosti postavki programa Internet Explorer".

funkcija InPrivate pregledanja

"InPrivate" pregledanje sprečava Internet Explorer da skladišti podatke o sesiji pregledanja. To obuhvata kolačiće, privremene Internet datoteke, istoriju i druge podatke. Trake sa alatkama i proširenja onemogućeni su po podrazumevanoj vrednosti.

Šta je "InPrivate" pregledanje? "InPrivate" pregledanje sprečava Internet Explorer da skladišti podatke o sesiji pregledanja. To druge osobe koje možda koriste vaš računar sprečava da vide šta ste posetili i pregledali na Vebu. Kada pokrenete "InPrivate" pregledanje, Internet Explorer će otvoriti novi prozor. Zaštita koju pruža "InPrivate" pregledanje deluje samo dok koristite taj prozor. U tom prozoru možete otvoriti koliko god kartica želite i sve one će biti zaštićene "InPrivate" pregledanjem. Međutim, ako otvorite drugi prozor pregledača, taj prozor neće biti zaštićen "InPrivate" pregledanjem. Da biste završili sesiju "InPrivate" pregledanja, zatvorite prozor pregledača.

Kako da uključite "InPrivate" pregledanje? Da biste uključili "InPrivate" pregledanje, uradite sledeće:

  1. Pokrenite program Internet Explorer da biste ga otvorili.
  2. Da biste pokrenuli "InPrivate" pregledanje uradite samo jednu od sledeće tri opcije.
    1. Pritisnite prečicu: Ctrl+Shift+P
    2. Otvorite menu / Alatke / "InPrivate" pregledanje.
    3. Otvorite "Toolbar", prečica, Insert+F8, pritisnite enter na Bezbednost, a zatim izaberite stavku "InPrivate" pregledanje.

Šta je "InPrivate" filtriranje? "InPrivate" filtriranje sprečava da dobavljači sadržaja na Veb lokacijama prikupljaju informacije o lokacijama koje posećujete. To funkcioniše na sledeći način.

Mnoge Veb stranice koriste sadržaj - kao što su oglasi, mape ili alatke za Veb analizu - sa Veb lokacija koje ne posećujete. Te Veb lokacije zovu se dobavljači sadržaja ili nezavisne Veb lokacije. Kada posećujete Veb lokaciju sa nezavisnim sadržajem, neke informacije o vama šalju se dobavljaču sadržaja. Ako dobavljač sadržaja nudi sadržaj velikom broju Veb lokacija koje posetite, dobavljač sadržaja bi mogao da napravi profil vaših željenih opcija pregledanja. Profili željenih opcija pregledanja mogu se koristiti na različite načine, uključujući analizu i predstavljanje ciljanih oglasa.

Obično je takav nezavisni sadržaj neprimetno prikazan, npr. u ugrađenom video zapisu ili na slici. Čini se da sadržaj potiče sa Veb lokacije na koju ste prvobitno otišli, tako da ne znate da druga Veb lokacija može da vidi gde pretražujete Internet. Alatke za Veb analizu ili Veb merenje izveštavaju o navikama prilikom pregledanja koje posetioci imaju i ne možete ih uvek zapaziti. Iako se te alatke nekad pojavljuju kao vidljivi sadržaj (na primer, brojač poseta), često nisu vidljive korisnicima, kao što je često slučaj sa Veb monitorima. Veb monitori su obično providne slike od jednog piksela čija je jedina svrha praćenje upotrebe Veb lokacije, a ne pojavljuju se kao vidljivi sadržaj.

"InPrivate" filtriranje funkcioniše tako što analizira Veb sadržaj na Veb stranicama koje posećujete i ako vidi da se isti sadržaj koristi na većem broju Veb lokacija, imaćete mogućnost da dozvolite ili blokirate taj sadržaj. Takođe možete odabrati da "InPrivate" filtriranje automatski blokira sve dobavljače sadržaja ili nezavisnu Veb lokaciju koju otkrije ili možete odabrati da isključite "InPrivate" filtriranje.

Kako da se uključi ili isključi "InPrivate" filtriranje? "InPrivate" filtriranje po podrazumevanoj vrednosti analizira Veb lokacije koje posetite i koje dobavljače sadržaja koriste, ali ih ne blokira automatski. Možete da odaberete da li ćete da dozvolite ili blokirate nekog dobavljača sadržaja za kojeg "InPrivate" filtriranje identifikuje da prima informacije o vašem pregledanju. Druga mogućnost je da "InPrivate" filtriranje automatski blokira sve dobavljače sadržaja ili možete isključiti "InPrivate" filtriranje.

Da bi se uključila opcija "InPrivate" filtriranje po prvi put, uradite sledeće:

  1. Pokrenite program Internet Explorer da biste ga otvorili.
  2. Da biste pokrenuli "InPrivate" filtriranje uradite samo jednu od sledeće tri opcije.
    1. Pritisnite prečicu: Ctrl+Shift+F
    2. Otvorite menu / Alatke / "InPrivate" filtriranje.
    3. Otvorite "Toolbar", prečica, Insert+F8, pritisnite enter na Bezbednost, a zatim izaberite stavku "InPrivate" filtriranje.
  3. "Kada uključite "InPrivate" filtriranje, odaberite jednu od mogućih opcija:
    1. Blokiraj umesto mene da biste automatski blokirali Veb lokacije.
    2. Dozvoli mi da odaberem koji dobavljači dobijaju moje informacije da biste odabrali sadržaj koji treba blokirati ili dozvoliti.
  4. Potvrdite na dugme u redu kada završite.

Ako ste već uključili "InPrivate" filtriranje, podesite "InPrivate" filtriranje. Uradite sledeće:

  1. Morate biti u programu Internet Explorer.
  2. Da biste pokrenuli Postavke "InPrivate" filtriranja uradite samo jednu od sledeće dvije opcije.
    1. Otvorite menu / Alatke / Postavke "InPrivate" filtriranja.
    2. Otvorite "Toolbar", prečica, Insert+F8, pritisnite enter na Bezbednost, a zatim izaberite stavku Postavke "InPrivate" filtriranja.
  3. Kada se otvori dijalog Postavke InPrivate filtriranja odaberite jednu od ponuđenih opcija:
    1. Da bi Veb lokacije bile automatski blokirane, izaberite opciju Automatski blokiraj.
    2. Da bi Veb lokacije bile ručno blokirane, izaberite opciju Odaberi sadržaj koji treba blokirati ili dozvoliti.
    3. Da biste isključili InPrivate filtriranje, izaberite stavku Isključeno.
  4. Za kraj potvrdite dugme U redu.

Kako se može ručno odabrati sadržaj koji treba blokirati ili dozvoliti? Da bi se ručno blokirao ili dozvolio dobavljačima sadržaja ili nezavisnim Veb lokacijama koje mogu znati koje Veb lokacije su posećene treba uraditi sledeće:

  1. Morate biti u programu Internet Explorer.
  2. Pokrenite Postavke "InPrivate" filtriranja.
  3. Uradite samo jednu od sledeće dvije opcije.
    1. Otvorite menu / Alatke / Postavke "InPrivate" filtriranja.
    2. Otvorite "Toolbar", prečica, Insert+F8, pritisnite enter na Bezbednost, a zatim izaberite stavku Postavke "InPrivate" filtriranja.
  4. Izaberite opciju Odaberi sadržaj koji treba blokirati ili dozvoliti, izaberite neke Veb lokacije i pritisnite enter na dugme Dozvoli ili Blokiraj.
  5. Da bi se podesio broj posećenih Veb lokacija koje dele isti sadržaj pre nego što budu smeštene na listu, treba odkucati novi broj u polje Prikaži sadržaj od dobavljača koji koristi ovaj broj posećenih Veb lokacija.
  6. Može se odabrati broj od 3 do 30. Podrazumevana postavka je 10, što znači da najmanje 10 različitih Veb lokacija mora da deli istog dobavljača sadržaja da bi on bio prikazan, a vi mogli da ga blokirate ili dozvolite.
  7. Za kraj enter na dugme U redu.